Керченська організація Всеукраїнського Товариства 'Просвіта' імені Тараса Шевченка

 

Іван Липа
" Я свою українську справу виграв, решту закінчить наступне покоління" 

І.Л.Липа 

" Він помер, але святий вогонь, який сміливо загорівся вже ніколи не згасне"

Іван Огієнко 

 

 

Народився Іван Львович Липа 24 лютого 1865 року в м. Керч на горі Митридат в убогій міщанській сім'ї. У Керчі промайнула його юність. Закінчує керченську гімназію ( нині школа ім. Короленка). Згодом вступає вчитися в Харківський університет на медичний факультет. І тут українські гени даються взнаки, - він захоплюється українською мовою, досконало його вивчає, і залучається до українського молодіжного руху. Тут уперше у своїх нових часах Україна знаходить  гідних послідовників своєї волі до боротьби - братерство «Тарасівців» основоположником якого був Іван Липа. Ця перша таємна українська молодіжна організація народилася на могилі Тараса Шевченка в Канові, де такі видатні особистості як Грінченко, В. Боровик, М. Коцюбинский, М. Вороний, брати Міхновскі І.Липа і декілька студентів дали клятву свої життя присвятити боротьбі за Україну.  Члени «братерства» були арештовані поліцією, найбільше дісталося Липі, він пробув у в'язниці 13 місяців. « Я закінчив середню школу, але найвищу школу я отримав у в'язниці» скаже потім Липа.                                                                                                  

Закінчує своє навчання вже в Казані. У 1900 році перебирається в Одесу, одружується, і розгортає повну громадську і творчу активну діяльність. Паралельно служить лікарем в Ананьєвському, Полтавському земстві, потім для бідних в Одесі.

Його мета - самостійна Україна зі своєю автокефальною церквою.

Він є автором багатьох повістей(«Острови самотності», «Нові Хрести» і так далі), дитячих казок (серія казок «про волю», «Тихе слово» казки-поеми : «Тринадцять притч»), віршів, фантастичних новішав ( «Покарання», «Втома»). Вони звуть кожного до росту, до творчих зусиль, до рішучості збагачення душі. Івана Липу обирають комісаром, керівником комітету Одеси, інспектором міста по медицині, незабаром призначають завідувачкам управління культури міністерства народної освіти в уряді УНР. Не звертаючи уваги на часті зміни влади він гідно виконує свою роботу і його призначають міністром віросповідань, де він  активно бере участь в розробці першого проекту Конституції України (Львів, в 1920 р.). А тим часом разом з міністром утворення уряду УНР Іваном Огієнком розробляє програму незалежності Української Православної Церкви, працює над створенням Українського патріархату і скликанням першого Синоду ієрархів Української церкви. 13 жовтня 1923 року після хвороби Івана Липи не стало. Він жив гідно і помер гідно, навіть після смерті усе зве нащадків до постійної праці. На кладовищі біля Львова, йому височіє пам'ятник, а в Керчі по вулиці «Другій Мітрідатской» мимореальная дошка.

Народ, який з незапам'ятних часів зміг зайняти таку родючу землю, може найбагатішу у світі, такий народ чогось гідний. І ми знаємо, що вона добувалася жорстокою боротьбою, сміливістю, одностайністю. Народ, який старанно зберігає у своїх надрах геніальність, який береже її стихійно до слушного часу, той народ коли-небудь стане поводирем світу.

Євген Сахно

 Создан 22 янв 2015 
"Просвіта" - Керч